fbpx
Please call us at +1 310 629 3375

TRUMP YENI GÖÇMENLIK BEYANNAMESI 24 Haziran 2020

Aşağıda ABD Başkanı Trump’ın Yeni Göçmenlik Beyannamesi ile ilgili olarak, ana başlıkların özet çevirilerini bulabilirsiniz.

Yeni uygulama 24 Haziran 2020 tarihinde yürürlüğe girecek ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar (başka bir değişiklik veya uzatma olmazsa) yürürlükte kalacak.

Kapsadığı Geçici Çalışma Vize Kateogrileri:

–      H-1B vizesi

–      H-2B vizesi

–      J vizesi 

(Dahil olanlar: intern, trainee, teacher, camp counselor, au pair, or summer work travel program)

–      L vizesi

Bunlara bağlı olarak, eş ve 21 yaş altındaki çocuklar da uygulama kapsamı içinde.

Askıya alma ve sınırlamalardan sadece aşağıdaki kategoride yer alanlar etkilenecek:

–      Yürürlük tarihi itibarıyla ABD dışında olanlar

–      Yürürlük tarihi itibarıyla, geçerli Geçici Vize’ye sahip olmayanlar

–      Yürürlük tarihi itibarıyla veya bu tarihte ya da daha sonra, vize dışında, kişinin ABD’ye seyahat etmesine ve giriş yapmasına izin sağlayan, geçerli seyahat belgesi (advance parole -seyahat izni, transportation letter, boarding foil, vb. gibi belgeleri) olmayanlar

Söz konusu Beyanname Kapsamı Dışında olanlar ise şöyle:

–      ABD Vatandaşının eş veya çocukları

–      ABD Green Card sahipleri

–      ABD’nin besin sağlama/gıda zincirinde temel işçi ve hizmet sağlamak için ABD’ye geçici işçi kategorisinde girecek olanlar

–      ABD’ye girişi, ülkenin ulusal yararına olacağı, Dış İşleri Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı, ya da ilgili yetklilieri tarafından belirlenmiş kişiler

–      J kateogorisinde “college and university students, professors, research scholars, short-term scholars, specialists, international visitors, government visitors, alien physicians, secondary school students and teachers.”

–      Hali hazırda ABD’de bulunan ve yasal “nonimmigrant” statüde  olanlar veya geçerli vizesi bulunanlar. Bu vize kategorilerinde: B-1/2, E-1/2, E-3, F-1/2 (OPT/STEM OPT dahil olmak üzere), H-1B / H-1B1, H-3, H-4, İ, J-1/2, L-1/2, M-1, O-1/2/3, P-1/2/3/4, Q, R-1/2, TN, TD gibi vize türleri yer almakta.)

Bunlara ek olarak, Trump’ın 22 Nisan 2020’de yayınladığı “yasak”ların süresi de, bu beyanname ile 31 Aralık 2020’ye uzamış oldu.

https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/proclamation-suspending-entry-aliens-present-risk-u-s-labor-market-following-coronavirus-outbreak/

___________________________

Bu bilgi, konuyla ilgili özet çeviri bazlı genel bilgi kapsamında hazırlanmış ve sunulmaktadır. O nedenle, kişisel ve yasal danışmanlık olarak kabul edilmemeli, kişisel durumlar, yetkili profesyonellere danışılmalıdır.

Did you like this? Share it:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: